Mohlo by se zdát, že sezóna dýní končí s nástupem Vánoc. Ve skutečnosti to tak vůbec není a hezké dýně seženete i zimních měsících. Já jsem vytáhla poslední oranžový kus z naší úrody a připravila z něj dýňový falafel.
Z množství surovin uděláte cca 15 placiček a ty co nesníte hned, můžete schovat do mrazáku a příště je jen ohřát na pánvi nebo v troubě.
Možná některé z vás potěší, že tento recept je vhodný pro vegany i ty z vás co se vyhýbají lepku a vyzkoušet ho můžou i pacienti s neutropenickou dietou 🤍
Ingredience
- 650 – 700 g dýně ( 1 středně velká dýně hokkaido)
- PL olivového oleje
- 125 g cizrny ( vařené nebo z konzervy)
- 2 stroužky česneku
- 3 – 4 PL cizrnnové mouky (můžete nahradit jinou variantou hladké mouky)
- 1 ČL drceného kmínu
- 1 ČL uzené mleté papriky
- chilli vločky podle chuti
- hrst petrželové natě
- sezamové semínka na obalení (můžete vynechat)
Nejdřív si předehřejte troubu na 200°C.
Jak už většina z nás ví, jedna z největších výhod dýně hokkaido je ta, že se nemusí loupat, takže stačí když slupku pořádně omyjete, dýni vydlabete, nakrájíte na menší kousky, zakápnete olivovým olejem a dáte péct přibližně na půl hodinky, dokud nebude dýně měkká.
Do mixéru dejte cizrnu a lehce ji promixujte. Není nutné mixovat cizrnu do úplně jemné konzistence, protože falafel by pak neměl svoji typickou texturu. K cizrně přidejte kousky dýně a opět promixujte.
Směs přendejte do velké mísy a přidejte k ní mouku, koření a hrst nasekané petrželové natě. Vše spolu dobře promíchejte. Směs bude hodně mokrá, ale pokud se vám bude zdát opravdu až příliš, můžete přidat ještě trochu mouky.
Na plech vyložený pečícím papírem, vytvoříte falafelové placičky pomocí vykrajovátka na cukroví. Jednoduše vykrajovátko položíte na plech a lžičkou do něj natlačíte dýňovou směs. Pokud máte malé děti, tak můžete zkusit i jiný než kulatý tvar vykrajovátka.
Plech s placičkami dejte na 30 minut do mrazáku ztuhnout, aby se vám s nimi lépe pracovalo při obalování v sezamu.
Na obalování si nachystejte menší talíř nebo destičku, nasypte na něj semínka a placičku v nich kolem dokola obalte a vraťte na plech.
Obalené falafely pečte opět při 200°C z každé strany asi 15 minut, dokud nebude jejich povrch křupavý.
Hotový falafel můžete servírovat jak s čerstvou tak s pečenou zeleninou (podle sezóny) a přidat můžete i jiné druhy příloh jako třeba bulgur nebo kuskus. Sama jsem si k němu tentokrát připravila pečenou růžičkovou kapustu, zbytek dýně, kterou jsem pekla na falafel a salát z čerstvého červeného zelí a mrkve, který jsem ochutila jen solí, pepřem a zakápla olivovým olejem.
K dýňovému falafelu se skvěle hodí i dip z tahini pasty a jogurtu. Stačí když smícháte v poměru 1:1 tahini pastu s bílým jogurtem a přidáte podle chuti citronovou šťávu, pepř, sůl a trošku chilli vloček.
Několik receptů z dýně jsem pro vás připravila už na podzim, třeba na perník s dýňovým krémem, najdete ho TADY.
Budu moc ráda, když recept vyzkoušíte a dáte mi buď do komentářů tady nebo na instagramu vědět, jak vám chutnal. Na instagramu jsem taky zveřejnila krátké video z přípravy falafelů, tak se mrkněte 🙂
Lucie says
Páni, tak to vypadá opravdu skvěle! Já se už nějakou dobu chystám zkusit připravit obyčejný falafel jen z cizrny, tak uvidíme jestli se k tomu dostanu a třeba někdy vyzkouším i tenhle tvůj recept. 🙂
Nikol says
Děkuji moc 🤍 Určitě dej vědět, jak ti chutnal, jestli ho vyzkoušíš 😊