Každý rok se 3. sobotu v září slaví Světový den dárců kostní dřeně. Den, kterému jsem nikdy nevěnovala pozornost. Den, který je pro mě teď natolik důležitý, abych se vám tady o něm zmínila. Den, který mi možná zachránil život, protože nikdy nevíte co posune člověka v rozhodnutí a taky den, který tento rok připadá na dnešek, 19. září 2020.
Tomu, proč je pro mě tak důležitý předchází ještě jeden den a skoro přesně za měsíc to bude rok, co se stal. Co mi řekli, že ji mám, tu nemoc. Tu nemoc, kterou jsem znala z filmů a brala jako něco, co mě přece nikdy nemůže potkat, protože to se děje jiným lidem, ne mně. Nemoc, která je tak trochu opředená “tajemstvím”, jakkoliv ujetě to zní. Nemoc, která se jmenuje akutní leukémie.
Asi se tu nebudu úplně rozepisovat o tom jak takové onemocnění probíhá, takže pouze ve zkratce, není to nic příjemného, ale to asi všichni tušíme, možná i díky těm filmům s Cameron Diaz, Dakotou Fanning atd. Co bych, ale ráda zmínila je těchto pár bodů, které jsem dřív nevěděla a mám za to, že je dost pravděpodobně nebudu sama 🙂
Nevěděla jsem že…
… leukémie není jenom jedna, ale má spoustu typů. Základně se dělí na chronickou a akutní a ty se pak dělí na další a další.
… se dá vyléčit i jinak než transplantací kostní dřeně, ale pouze v určitých případech, stavu pacienta atd.
… dárce kostní dřeně se vybírá podle 10 shodných znaků, z toho hraje roli váha i věk dárce. Oboje by se mělo co nejvíc blížit věku a váze pacienta.
… transplantace kostní dřeně není operace. Pacientovi vykape do žíli transfuze dárcovských buněk. Má barvu asi jako jahodová dřeň. Celé to trvá asi hodinku a pacient není na operačním sále.
… po transplantaci kostní dřeně nejste hned vyléčení a taky nemusí být pravda, že se nemoc nikdy nevrátí. Je to boj zbytkových buněk pacienta s novými buňkami od dárce a tělo je nemusí přijmout.
… když budu chtít darovat kostní dřeň, tak mi nebudou nutně vrtat do kosti. Při vstupu do registru dárců si dokonce vystačí pouze se slinami a odběry se konají i na takových místech jako jsou koncerty, festivaly, sportovní zápasy, vánoční trhy. Možnost, že vám do kosti budou vrtat nastává až v momentě, že vás vyberou jako dárce a i tak je pravděpodobnost malinká, protože odběr buněk se dnes dělá i přes sepárátor (podobně jako u darování krevní plazmy) a dárce si většinou může sám vybrat jakou metodou chce darovat. Jestli přes separátor z krve nebo v celkové narkóze z kosti.
Ohledně dárcovství kostní dřeně bude nejlepší, když vás odkážu přímo na stránky registru kostnidren.cz kde si všechny informace můžete přečíst v mnohem lepší a ucelenější formě, než je ta moje. Budu moc ráda, když vás tento článek nahlodá aspoň o vstupu do registru přemýšlet, protože jak už jsem zmínila, akutní leukémie je nemoc na jejíž vyléčení nestačí pouze doktoři, ale hlavně úplně obyčejných lidI, kteří se rozhodnou dát někomu novou šanci na život. Najednou to slovo “obyčejní” vůbec není pravda 🙂
No, myslím, že jsem ze se sebe vysypala už všechny možné klišé, takže bych ho tady ukončila. Pokud by vás ještě cokoliv zajímalo, tak vám moc ráda odpovím nebo vás odkážu na relevantnější zdroje. Taky budu moc ráda, když mi do komentářů napíšete, jestli jste o vstupu do registru kostní dřeně přemýšleli, vstoupili do něj, nebo dokonce kostní dřeň darovali 🙂
Mějte se krásně a všem potenciálním i opravdovým dárcům, taky konkrétně tomu mému vzkazuji jedno veliké DĚKUJI <3
S láskou, N.
WantbefitM says
Ten začátek tak bere podle mě hodně lidí, i já sama.. Že mě to přece nemůže potkat, že se to stává jiným lidem a najednou je to tady. Naštěstí mě zatím nic takového nepotkalo a vše, co jsi tady sepsala vlastně znám ze školy. Někdy mi přijde úsměvné, že lidem něco přijde hrozně zajímavé a u mě je to denní chleba (naposledy jsem si toto říkala u Lucky acof, když byla na vyšetření protilátek v těhotentství :D). Mě by zajímalo, čím se to začalo projevovat, že jsi šla na vyšetření a jak dlouho trvalo léčení? Přijde mi to hrozně zajímavé z toho medicínského hlediska, i z důvodu, že se o všem teoreticky učím, ale vidět to pak „naživo“ je vždycky jiné. Věřím, že už to bude jenom dobré. A upřímně, vidět Tě takhle před s vlasama je hrozně divné 😀 Drž se ♥
WantBeFitM
Nikol says
To věřím 🙂 chvíli jsem byla na pokoji se slečnou, která studovala medicínu a říkala, že celý prvák měli zaměřený na onkologické onemocnění, tak ze to má rovnou se vším všudy 😀 což mi připomíná, že i tady ten trošku černý humor byl mezi pacienty běžný a pak když jsem něco takové prohodila doma, tak na mě všichni koukali jak na cvoka 😀
Jinak nemoc se u mě projevila jako úplně obyčejná chřipka. Byla jsem unavená, měla jsem horečky. Dostala jsem antibiotika a trvali to asi 14 dní. Když jsem si nechávala ukončit neschopenku, tak mi doktor řekl, že jsem chudokrevná a za měsíc mám dojít na kontrolní odběry. No, ale hned druhý den večer se mi vrátily horečky. Nakonec jsem skončila v nemocnici s tím, že mám zápal plic a po 4 dnech, kdy mi horečky neklesaly, hrozně špatně se mi dýchalo (prý co čekám, když mám zápal plic) mě na vlastní žádost převezli do fakultní nemocnice v Brně, kde hned na příjmu pan doktor poznal, že to nebude jen zápal plic a hlavní problém bude někde jinde. No a pak už to jelo ráz na ráz.